Sjajni domaćini završnice Kupa Srbije

Ženski rukometni klub Naisa je 31. maja i 1. juna bio domaćin završnog turnira Kupa Srbije. Naš klub priredio je dvodnevni sportski spektakl za oko dve hiljade gledalaca u hali Čair. Finale je direktno prenošeno na Radio televiziji Srbije, a mnogobrojni gosti iz sveta srpskog rukometa i javnog života grada Niša imali su samo reči hvale za organizaciju i ambijent u Čairu.

Prvog dana, u polufinalu su se sastali Naisa i Radnički iz Kragujevca (24:17), odnosno Bekament i Železničar iz Inđije (39:24). U velikom finalu, Bekament je bio uspešniji od Naise – 26:24.

POLUFINALE:   RADNIČKI (KG)-NAISA 17:24 (10:14)

Niš, 31. maja. Hala Čair. Gledalaca: 600. Sudije: Branka Marić (Pančevo) i Zorica Mašić (Zrenjanin). Sedmerci: Radnički 6(4), Naisa 6(6). Isključenja: Radnički 8, Naisa 6 minuta.

RADNIČKI: Ćosić (9 odbrana), Ležaaj, Stajković, Petrović, Begović, Jelsiijević 1, J. Blagojević, Radović, Lukić 2, Kojić, Stoiljković 5(3), M. Blagojević, Stepanović 5(1), Kulić 3, Janković 1.

NAISA: Petković (8 odbrana), Popović (8 odbrana, 1 sedmerac), Nikolić 2(1), Stoiljković 1(1), Milojević 3, Karalić 1, Stefanović, Radović, J. Zdravković 3, Mitrović, T. Zdravković 1, Belić 5(4), Vučković, Tanasković 3, Filipović 5, Tatar.

Semafor: 0:5(7), 2:9(16), 8:12(24), 13:20(47), 15:22(57).

Lakše nego što su mnogi očekivali, Naisa je preskočila prvu prepreku na završnom turniru Kupa Srbije. Kragujevački Radnički nije bio dostojan protivnik Nišlijkama, koje su se plasirale u svoje prvo finale ovog takmičenja još od 2009. godine, a tamo ih čekafavorizovani Bekament.

Apsolutno nikakve neizvesnosti nije bilo u prvom polufinalnom susretu. Naisa je prvi gol primila na isteku sedmog, drugi na isteku 13, a treći na isteku 17. minuta i već na sredini prvog poluvremena imala sedam golova prednosti. Sjajno je meč otvorila Milena Petković, u prvih šest minuta zabeležila pet uspešnih intervencija. Jovanović je iznenadio svog kolegu Jedoksića stalnim izlaskom svojih rukometašica na protivničke bekove, pa je Kaća Radović „ukrala“ dve lopte, Marija Filipović je uspešno realizovala dve kontre, a Anja Belić dva sedmerca za ubedljivih 5:0 već u 7. minutu.

Jedino je Katarini Tanasković trebalo vremena da podesi nišanske sprave, promašila je svoja prva tri šuta, a kada je i ona pogodila, Naisa stiže do kapitalnih i nedostižnih 9:2. Naravno, takva prednost donosii opuštanje, koje su faktički domaće, a nominalno gostujuće rukometašice platile serijom protivnika 3:0 i njegovim primicanjem na četiri pogotka minusa (7:11), zbog lošije selekcije šuta i popuštanja u odbrani. Sa plus četiri (14:10) je Naisa otišla i na odmor, ali bilo je evidento da kragujevačke „tigrice“ nemaju snagu za veliki preokret.

Bilo je to jasno i Svetislavu Jovanoviću, koji je još krajem prvog dela počeo da „meša karte“ i postepeno odmara nosioce igre za finale. Kapiten Marija Filipović, petostruki strelac u prvom poluvremenu, drugo je presedela na klupi. Poštedu je dobila Katarina Radović, koja je i sama „štedela“ rivala, okrenuvši se isključivo organizaciji igre, dok je šuterski repertoar čuvala za sutradan. Naisa je, reklo bi se, još više stegla odbranu u nastavku meča, primila samo jedan gol iz igre do 52, samo dva do 58. minuta, tako da je utakmica, u ne baš jakom tempu, privedena kraju.

FINALE:   NAISA-BEKAMENT 24:26 (9:12)

Niš, 1. juna. Hala Čair. Gledalaca: 1100. Sudije: Dobrosav Knežević i Srđan Lončarević (Beograd). Sedmerci: Naisa 4(3), Bekament 2(1). Isključenja: Naisa -, Bekament 6 minuta.

NAISA: Petković (7 odbrana), Popović (11 odbrana, 1 sedmerac), Nikolić, Stoiljković, Milojević 1, Karalić, Stefanović 1, Radović 7(3), J. Zdravković 1, Mitrović, T. Zdravković, Belić 1, Vučković, Tanasković 6, Filipović 5, Tatar 2.

BEKAMENT: Kačarević (15 odbrana, 1 sedmerac), Karić Nićiforović, Kojić 3, Radoičić, Anić 4, Ilić 2, Milošević 3, Mrlješ, Tomković 7(1), Rajović 7, Grbić, Danilović, Tomić.

Semafor: 0:3(7), 1:5(10), 5:7(15), 8:12(28), 10:16(35), 14:18(38), 17:21(44), 19:25(51), 23:26(57).

Rukometašice Naise prvi put su poražene u finalu nacionalnog Kupa. Suvi kvalitet je presudio u odlučujućoj utakmici za trofej. Postojala je velika želja u niškom klubu da se iskoristi prednost domaćeg terena, a opravdaju uloženi novac i energija u organizaciju završnog turnira, ali ekipa je, ipak, bila i suviše limitirana da se suprotstavi mnogo jačem Bekamentu iz Atranđelovca, koji je odbranio trofej. Štaviše, moglo bi se reći da je i sam plasman u finale više nego što je bilo ko mogao očekivati od ovakvog Naisinog sastava. Na kraju, 26:24 za Aranđelovčanke, ali je njihova pobeda ubedljivija nego što to pokazuje konačan rezultat.

Sam početak utakmice pokazao je sa kolikim je grčom domaći tim ušao u finale. Brdo početničkih grešaka u napadu nekako je bivalo kompenzovano agresivnošću u odbrani, ali Bekament je, mic po mic, sticao prednost, posebno zahvaljujući odličnoj Ani Kačarević na golu, koja je odmah „spustila roletnu“. Naisa prvi gol postiže tek nakon osam i po minuta, ali ubrzo je već bilo ogromnih 1:5. Milena Milojević postigla je drugi gol za nišku ekipu, a Ana Kačarević bila je čak i na toj lopti. Trener Jovanović pokušao je i sa odbranom pet plus jedan, sa isturenom Kaćom Radović prema Danijeli Ilić, ali u napadu je jedina sa dovoljno hrabrosti za ovakav tip utakmice bila kapiten Marija Filipović. Hvatala je odbijene lopte, odvažno se upuštala u duele, postigla tri vezana gola za pristojnih 5:7 u 15. minutu, međutim saigračice je nisu ispratile. Još kada se u 20. minutu teško povredila Milena Milojević, jedan od dva stuba odbrane i, u poslednje vreme, često najefikasnija rukometašica Naise, bilo je jasno da se Nišlijkama ne piše ništa dobro.

Rezultat 6:9 stajao je na semaforu čitavih osam minuta. U tom periodu Anji Belić sedmerac je odbranila Ana Kačarević, a domaće rukometašice spetljale su se u pokušaju da razliku spuste na samo jedan gol minusa, pri rezultatu 7:9. Iako bez povređenog kapitena Milice Danilović, maltene samo sa jednom postavom, Bekament je mnogo iskusniji, pa je Sanja Rajović kao od šale kažnjavala svaku grešku protivnika, pa ni nekoliko odličnih odbrana Milene Petković nije pomoglo da se na odmor ode sa boljim rezultatom od 9:12.

Tu prednost Aranđelovčanke su vrlo brzo duplirale na početku drugog poluvremena (18:12 u 36. minutu). Nešto je možda moglo da se promeni ulaskom na gol Tamare Popović, koja je vezala seriju sjajnih intervencija, ali nijednu priliku da razliku spuste na manje od četiri gola, domaće rukometašice nisu iskoristile. Još se na sredini drugog poluvremena povredila i Andrijana Tatar, pa je Naisa jedan period igrala bez oba pivota, inače dve centralne rukometašice u svojoj odbrambenoj zoni 6-0. Poslednja nada za nekakav priključak pojavila se na 21:25 u 53. minutu, nakon dva vezana gola Kaće Tanasković, ali snage za preokret nije bilo, Naisa je samo uspela da ublaži poraz do konačnih 24:26.

Medalje domaćoj ekipi uručio je Branislav Kačar, gradski većnik za sport, a pehar kapitenu Naise Mariji Filipović gradonačelnik Darko Bulatović. Pobednicama je prelazni pehar uručio Miomir Petrović, predsednik Takmičarske komisije RSS, a pehar u trajno vlasništvo Aleksandar Petrović, generalni sekretar RSS.

Za najboljeg igrača finalnog turnira proglašena je Timea Milošević, levo krilo Bekamenta.